ترخیص کالا، مراحل ترخیص کالا

ترخیص، ترخیص کار، گمرک، ترخیص جنس، ترخیص کالا:

مراحل واردات و ترخیص کالا:

*** جهت اشنایی با مراحل واردات و ترخیص کالا و همچنین استعلام فیمت و برآورد هزینه های واردات و مشاوره رایگان با کارشناسان جهان ترخیص در تماس باشید.

طی سالیان متمادی و با پیشرفت ارتباطات کشورهای دنیا، مسئله تجارت بین المللی و روش های بروز آن یک موضوع مهم در دنیا بدل شده است. در همه کشورها برای تجارت بین المللی و رابطه تجاری با کشورهای خارجی دولت ها قوانین مشخصی را تبیین کرده اند. مانند هر کار دیگری این کار هم نیاز به تخصص و مهارت دارد.

قدیم الایام یک سری ترخیص کاران محلی که شاید فقط سواد خواندن و نوشتن داشتن با در دست داشتن یک سری اسناد بار و همزمان با رسیدن بار، به گمرک مراجعه می کردند و با روابط و تجربه ای که داشتند کارهای ترخیص را بصورت فیزیکی انجام میدادند. منتهی با پیشرفت سیستماتیک کشور در این زمینه بخصوص از سال 96 و سیستمی شدن بسیاری از کارها و همچنین اجرایی شدن سفت و محکم قوانین تجاری و ارزی دیگر آن ترخیص کاران قدیمی به منزلشان مراجعه نمودند و در کنار همسر خود سکنی گزیدند.

هم اکنون فقط بازرگان و حق العملکار و ترخیص کاری میتواند روال واردات و ترخیص یک جنس را انجام دهد که بطور کامل به قوانین و و مقررات و سیستم های آن آشنایی و مهارت کامل داشته باشد. در حقیقت این امر هم مانند مهارت جراجی و مهارت ساختمان سازی و دیگر هنر ها نیاز به تخصص دارد و درصورت دارا نبودن این تخصص و اشتباهی حتی کوچک در یکی از مراحل واردات و ترخیص، بار به مشکل میخورد و فرایند ترخیص مختل می شود و چه بسا هزینه و جریمه سنگینی هم باید برای آن پرداخت نمود.

بازرگانی جهان ترخیص با تیم حرفه ای، باسابقه و تحصیل کرده خود و دفاتر خود در گمرکات مهم کشور سابقه ای طولانی در ترخیص و واردات جنس همواره طی سالیان گذشته در خدمت بازرگانان و تاجران عزیز و همچنین تولید کنندگان بوده است.

 

ترخیص کالا، ترخیص کار

مراحل واردات و ترخیص کالا:

بر اساس گزارشات و سوابق بازرگانی جهان ترخیص متخصص در زمینه واردات و ترخیص جنس ، ترخیص کار و حق العملکار مراحل واردات یک کالا در حالت کلی شامل موارد زیر می شود که خود این موارد جزئیاتی دارد که فقط با سابقه و تخصص طی سالیان متمادی بدست می آید.

منبع یابی :

منبع یابی یا همان یافتن بهترین تامین کننده برای جنس خود یکی از مراحل اساسی در این کار می باشد. برای اینکار ابتدا باید بدانید بهترین تامین کنندگان جنس و کالای مد نظر شما از کدام کشورها می باشند. در این کار شما باید سه مسئه را در نظر بگیرید:

 • کیفیت
 • قیمت
 • سهولت رابطه تجاری با کشور مد نظر

بعد از بررسی این موارد نوبت به یافتن بهترین تامین کننده می رسد. معمولا کشورها وب سایت هایی را دارند که بصورت زنجیره ای تامین کنندگان و تولیدکنندگان خود را در آن معرفی می کنند. بطور مثال کشور چین سایت www.alibaba.com را دارد که شما میتوانید با تامین کنندگان مختلف در تماس باشید و ارتباط برقرار کنید.

نگران سطح زبان انگلیسی خود نباشید زیرا در تجارت بین المللی یک سری اصطلاحات عمومی وجود دارد که فقط با یک مکالمه ساده و استفاده از آن اصطلاحات شما میتوانید به هدف خود برسید.

دریافت پروفرما یا همان پیش فاکتور PI :

پروفرما یا همان Proforma Invoice یک نوع قرارداد برای خرید جنس می باشد. شما وقتی با فروشنده خارجی مذاکره می کنید ر نهای این فروشنده پیشنهاد خود را بصورت پروفرما ارائه میکند. در یک پروفرما موارد زیر حتما باید ذکر گردد:

 • مشخصات کامل فرشنده شامل اسم کامل شرکت ادرس و شماره تماس
 • مشخصات کامل خریدار
 • تاریخ صدور پیش فاکتور
 • مدت اعتبار پیش فاکتور
 • کشور ذینفع
 • کشور تولید کننده
 • مبدا حمل
 • مقصد حمل
 • نوع وسیله حمل
 • وزن خالص
 • وزن ناخالص
 • کد تعرفه یا همان HS CODE
 • نوع ارز درخواستی
 • نحوه و مراحل دریافت حواله
 • مشخصات بانکی فروشنده بصورت کامل
 • نوع بسته بندی
 • شرح کامل کالا
 • نوع استاندارد رعایت شده
 • ترم تحویل (CFR, FOB, CIF,CPT, …)

ثبت سفارش: (ثبت سفارش کالا، سامانه جامع تجارت)

شما برای واردات یک کالا نیاز به کارت بازرگانی دارید. صاحب کارت بازرگانی باید با مراجعه به سامانه جامع تجارت اقدام به ثبت سفارش کالای خود نماید. سایت سامانه جامع تجارت www.ntsw.ir می باشد. برای ثبت سفارش کالا شما باید حتما پیش فاکتور یا همان پروفرما با اطلاعات گفته شده در بالا را در اختیار داشته باشید، زیرا در مراحل مختلف کار با این سامانه و ثبت سفارش کالا نیاز می گردد. کار با این سامانه و همچنین ثبت سفارش کالا یک کار سیستماتیک و ساده نمی باشد و نیاز به سال ها تجربه در زمینه واردات و ترخیص می باشد. در هر یک از مراحل ثبت سفارش کوچک ترین مشکلی اگر پیش بیاد و اشتباهی رخ دهد منجر به هزینه گزافی می گردد و شاید ماه ها کار را به تاخیر بیاندازد.

طبق قوانین جدید ثبت سفارش کالا و کلا کار کردن با سامانه جامع تجارت نیاز به امضای الکترونیک یا همان توکن دارد و صاحب کارت بازرگانی باید در سایت مورد نظر ثبت نام نماید و به دفتر خانه مراجعه کند و این توکن را که بصورت یک فلش می باشد دریافت نماید.

برای انجام ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت می توانید با کارشناسان بازرگانی جهان ترخیص تماس بگیرید.

اخذ مجوزات واردات کالا:

پس از اتمام ثبت سفارش کالا ارگان ها و سازمان های مختلف که باید از آن ها مجوز گرفته شود مشخص می شود. بازرگانی جهان ترخیص با وکلای خود در وزارت صنعت معدن و تجارت و ارگان های دیگر همواره در گرفتن مجوز واردات برای شرکت های مختلف فعال بوده است. مسلط بودن به قوانین و بخشنامه های و ارتباطات خوب و موثر میتواند در انجام این فرایند تسریع دهنده باشد.

*** برای اخذ مجوز واردات با بازرگانی جهان ترخیص تماس حاصل فرمائید.

مراحل بانکی واردات کالا:

پس از ثبت سفارش و اخذ مجوزات مربوطه و دریافت کد هشت رقمی ثبت سفارش کالا، شما باید با در دسترس داشتن اسناد لازم به بانک عامل رجوع کرده و برای تخصیص ارز یا همان مجوز انتقال ارز به خارج از کشور اقدام نمائید. پس از دریافت مجوز مربوطه از بانک مرکزی ، با توجه به نوع انتقال ارز اقدام به تسویه با فروشنده نمائید. راه های انتقال ارز بدین شرح می باشند:

 • حواله نیمائی
 • واردات در مقابل صادرات
 • تهاتر
 • واردات از محل حساب ارزی متقاضی
 • واردات بدون انتقال ارز

حواله نیمایی از طریق صرافی های بانکی و غیر بانکی وحتی از طریق خود بانک ها انجام می گیرد. نحوه انجام حواله جات بانکی و کار با سامانه نیما نیز نیازمند تخصص و مهارت کامل می باشد.

*** جهت انجام حواله جات از طریق صرافی های معتبر و همچنین کار با سامانه نیما با کارشناسان ما در تماس باشید.

بازرگانی جهان ترخیص با سال ها سابقه در این زمینه همواره کمک حال بازرگانان و تولیدکنندگان و تاجران عزیز بوده است.

بیمه کالا، بیمه کالای وارداتی:

کالای مورد نظر برای واردات باید حتما بیمه شود. برای اینکار صاحب کالا باید با یک شرکت بیمه قرارداد عقد نماید و جنس خود را بیمه کند. حتما قبل از حمل کالای خود را بیمه کنید تا این بیمه نامه مورد پذیرش گمرک و بانک قرار گیرد. بیمه نامه ها نوه A و B و C دارند و با توجه به نوع پذیرش ریسک ها نوع ان متفاوت می باشد که البته به مبلغ حق بیمه نیز تاثیر می گذارد.

بازرسی کالا، استاندارد:

یکی دیگر از مراحل واردات بر اساس گزارشات بازرگانی جهان ترخیص اخذ مجوز استاندارد می باشد. برای این امر باید کالای شما بسته به اجباری بودن استاندارد باید در مبدا و قبل از حمل یا در مقصد مورد بازرسی توسط یک شرکت بازرسی قرار بگیرد. برای این کار شما باید با یک شرکت بازرسی قرارداد ببندید و بازرسی در مبدا COI و یا بازرسی در مقصد IC انجام گیرد.

***جهت معرفی شرکت های مورد اعتماد بازرسی برای کار با ما تماس بگیرید.

حمل کالا:

در این مرحله باید هماهنگی های لازم برای حمل کالا انجام گیرد. اگر ترم تحویل CFR باشد که هماهنگی های حمل توسط خود فروشنده انجام میگیرد. درصورتیکه FOB باشد هماهنگی حمل و عقد قرارداد با یک شرکت حمل توسط خریدار انجام میگیرد. هود این مرحله جزئیات و ترفندهایی دارد که حتما سابقه و مهارت نیاز دارد.

*** جهت انجام هماهنگی های حمل و همچنین معرفی شرکت های حمل مورد اعتماد با بازرگانی جهان ترخیص تماس حاصل فرمائید.

ترخیص کالا، مراحل ترخیص کالا

ترخیص از گمرک:( آخرین قدم از مراحل ترخیص کالا)

در پایان هنگامیکه کالا به گمرک ایران وارد شد و اسناد بار اماده شد و توسط بانک مهر و امضا شد، سند اماده اظهار و ترخیص می باشد. بازرگانی جهان ترخیص با داشتن دفاتر در اکثر گمرکات کشور اماده ارائه خدمت در این زمینه می باشد.

در ابتدای امر باید سند اظهار شود و برای انجام سیستمی فرایند ترخیص از سایت www.epl.irica.ir اقدام باید نمود. پس از اظهار و مشخص نمودن فرایند و مسیر (قرمز و زرد و سبز) مراحل ترخیص باید طی شود.

در انجام فرایند ترخیص در گمرک مراحل و جزئیات زیادی وجود دارد که باید ترخیص کار به طور کامل به انها مسلط باشد در غیر اینصورت ترخیص بار به مشکل میخورد.

*** جهت انجام ترخیص بار خود با بازرگانی جهان ترخیص تماس حاصل فرمائید.

*** جهت انجام فرایند ترخیص صادراتی با ما تماس حاصل فرمائید.

همچنین میتوانید نقالات زیر را در ارتباط با بازرگانی خارجی و واردات و ترخیص مطالعه بفرمائید:

مراحل صادرات سیب، سوئیفت چیست، مراحل واردات MDF، واردات از ترکیه، واردات لوله فولادی

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا به مشاوره نیاز دارید؟

با ما تماس بگیرید

09109076163

/
به ما ایمیل بزنید
/
اسکرول به بالا